Podążaj za nami

ZOSTAŃ MISTRZEM KRECHY – Red Bull Zjazd na Krechę 2015

Newsy

ZOSTAŃ MISTRZEM KRECHY – Red Bull Zjazd na Krechę 2015

Red Bull Zjazd na Krechę to jedno z najciekawszych wydarzeń sportowych tej zimy. Już po raz 6. zawodnicy staną do rywalizacji o tytuł najszybszego narciarza i snowboardzisty sezonu. W tym roku rywalizacja rozpocznie się 31 stycznia w Zieleńcu by następnie ruszyć do Szczyrku, Białki Tatrzańskiej i Zakopanego – przedstawiamy trasy, na których odbędą się najszybsze zjazdy sezonu.

Umiejętności narciarskie, spryt, technika jazdy oraz odrobina szczęścia to jedne z wielu składników pomocnych podczas walki o tytuł najszybszego narciarza bądź snowboardzisty sezonu. Jednak jak mówi Agnieszka Schwenk, zwyciężczyni wśród narciarek w 2012 roku: „W moim dorobku narciarskim nie miałam wcześniej zapisanych odwiedzin na Łomnicy, gdzie odbywał się finał zawodów, więc tydzień przed startem pojechałam zobaczyć stok, aby wiedzieć, gdzie można przycisnąć, czy są jakieś ostrzejsze zakręty, przed którymi trzeba zwolnić, uważać. Znajomość trasy to podstawa!”. W tym sezonie Red Bull Zjazd na Krechę zawita do Zieleńca, Szczyrku, Białki Tatrzańskiej i Zakopanego. Aby pomóc zawodnikom w przygotowaniach, poniżej odkrywamy część sekretów tegorocznych tras.

Główny ośrodek narciarski Dolnego Śląska, Zieleniecki stok Winterpol, cieszy się jedną z najdłuższych tradycji sportów zimowych w Polsce. Pierwsi miłośnicy białego szaleństwa pojawili się tam już w 1880 roku. Zawodnicy, którzy staną do rywalizacji o tytuł najszybszego rozpoczną zjazd na wysokości ponad 1000 m n.p.m. tuż przy polsko – czeskiej granicy. Stąd ruszą blisko 500-metrową trasą w dół do metyzlokalizowanej w centrum miejscowości na wysokości 950 m n.p.m. Stok, na którym odbędą się wyścigi, można określić jako stosunkowo łatwy, więc kluczowy będzie tu szybki start. W górnej części trasa biegnie lekkim trawersem i dopiero pod koniec wjeżdża na stromszy odcinek z kilkoma zakrętami, po których zawodników czeka „kreska” do mety.

Znajdujący się na wysokości 990 m n.p.m. Wierch Pośredni będzie punktem startu drugiego przystanku cyklu. Stok potocznie nazywany Julianami, bez wątpienia jest jednym z kultowych miejsc na zimowej mapie Polski. Do niedawna znajdował się tam snowpark, w którym jeździli najlepsi polscy snowboardziści, w tym Wojtek „Gniazdo” Pawlusiak. Trasa, którą będą musieli pokonać zawodnicy będzie mierzyła ok. 800 metrów, przy różnicy wysokości zbliżonej do 150 metrów. Najciekawszym miejscem będzie środkowy, wiodący przez leśny skrót i najstromszy odcinek trasy – to tu powinny rozegrać się główne potyczki szczyrkowskich wyścigów.

Kolejnym miejscem, w którym rywalizować będą zawodnicy Red Bull Zjazd na Krechę to znajdujący się w Białce Tatrzańskiej, ośrodek Kotelnica Białczańska. Dziś jest to jeden z największych i najbardziej nowoczesnych ośrodków narciarskich w Polsce. Linia startowa trasy znajdzie się na szczycie Kotelnicy (917 m n.p.m.) skąd narciarze i snowboardziści ruszą trasą FIS 2. Prawie 900-metrowy zjazd o sporej różnicy poziomów (ok. 170 metrów) pozwoli na rozegranie prawdopodobnie najszybszego wyścigu w tym sezonie. W Białce będzie się zatem liczył nie tylko dobry start, ale przed wszystkim mocne nogi i dobra technika pokonywania zakrętów na środkowym odcinku trasy. O atrakcyjności trasy świadczy fakt, iż od wielu lat są na niej organizowane zawody w biciu rekordów szybkości, gdzie najszybsi osiągają prędkości około 130km/h!

Ostatnim miejscem, które odwiedzą zawodnicy biorący udział w zmaganiach Red Bull Zjazd na Krechę będzie Polana Szymoszkowa. Stok towarzyszy imprezie już od 6 lat, czyli od pierwszej edycji cyklu i co rok zachwyca zapierającym dech w piersiach widokiem na najwyższe szczyty Polski. Mierząca blisko 1200 metrów trasa jest najdłuższa w całym cyklu. Start znajduje się na wysokości 1110 m n.p.m., zaś meta o ponad 220 metrów niżej. Stromy górny odcinek gwarantuje największe emocje tuż po starcie, a długie wypłaszczenia w dolnej części wymagają od zawodników nie tylko znakomitej kondycji, ale także dobrej taktyki i solidnego przygotowania sprzętu. Tuż przed metą na uczestników czeka mała „hopka”, która w przeszłości krzyżowała szyki nie jednemu narciarzowi czy snowboardziście. Nocne zawody na Szymoszkowej rozpoczną się o godzinie 18.30, co bez wątpienia uatrakcyjni widowisko.

Nie ma więc na co czekać, najwyższy czas odwiedzić stronę www.redbullzjazdnakreche.pl, gdzie już teraz można zarejestrować się do udziału w zawodach. Ilość miejsc jest ograniczona, więc kto pierwszy ten lepszy!

HARMONOGRAM RED BULL ZJAZD NA KRECHĘ:

  • 31 stycznia – Zieleniec, stok nr 4., Winterpol (godz. 11.00)
  • 7 lutego – Szczyrk, Stok Juliany (godz. 11.00)
  • 21 lutego – Białka Tatrzańska, Kotelnica Białczańska (godz.: 11.00)
  • 28 lutego – Zakopane, Polana Szymoszkowa (godz. 18.30)

 

red_bul_zjazd_na_krecha_zakopane_2015_fot-_m_kin_1

Skomentuj

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w Newsy

Advertisement ehschool

Ostatnie artykuły

Winter Is My Love

Dla poczatkujących

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Dodała 1 grudnia 2022
Do góry