Podążaj za nami

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Dla poczatkujących

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Wiadomo, że aby nauczyć się jeździć na desce, trzeba mieć deskę jak najlepiej dopasowaną do naszych upodobań, do naszego stylu jazdy, oraz do takich cech indywidualnych jak np. wzrost i waga. Dlatego też zanim zdecydujesz się na zakup deski musisz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

Po pierwsze musisz wziąć pod uwagę swoje doświadczenie – inaczej może wyglądać wybór deski jeśli masz już za sobą kilka sezonów jazdy, a inaczej kiedy to będzie Twoja pierwsza deska, na której będziesz zaczynać naukę. Musisz również wiedzieć ile pieniędzy zamierzasz na deskę przeznaczyć, aby móc zorientować się jakie są możliwe opcje w danym przedziale cenowym. Bardzo ważna rzecz – musisz stwierdzić jaki styl jazdy będzie Cię interesował.

Na rynku dostępne są różne rodzaje desek do różnych stylów. I ostatnia rzecz – na podstawie swojego wzrostu i wagi musisz stwierdzić jaka ma być długość Twojej deski. W tym właśnie artykule postaram się pomóc Wam w znalezieniu odpowiedzi na te pytania.

Zanim jednak skupimy się na poradach dotyczących zakupu deski, warto zauważyć jedną rzecz. Jeśli rzeczywiście dopiero będziesz zaczynać naukę polecam skorzystanie z wypożyczalni sprzętu. Dzięki temu po pierwsze nie będziesz musiała się obawiać że przy pierwszych, niekoniecznie udanych ześlizgach,  uszkodzisz swoją nową deskę.

Po drugie w ten sposób będziesz mogła wypróbować różne damskie deski snowboardowe dzięki czemu później łatwiej będzie Ci dokonać zakupu. Tak więc polecam – jeśli tylko w miejscu, do którego się wybierasz zacząć naukę jest wypożyczalnia, nie bój się z niej skorzystać!

Dziewczyny, jeszcze jedna ważna rzecz – deska koniecznie musi się Wam podobać!! Myślę, że ten aspekt dotyczy bardziej nas niż facetów. Jak już decydujesz się na zakup deski, kup taką, na której aż będzie się chciało jeździć przez to że Ci się podoba.

Kiedy masz na sobie ubranie które Ci się nie podoba, czujesz się źle. Tak samo może być w przypadku deski. Kup taką, aby poczuć się dobrze mając ją pod nogami.

Zastanawiając się nad tym, za jaką sumę kupić deskę pamiętaj o jednym – jeśli ma to być twoja pierwsza deska, na której będziesz się dopiero uczyć jazdy to nie musisz wydawać zbyt dużej sumy. Biorąc pod uwagę brak Twojego doświadczenia, nie będziesz w stanie nawet wykorzystać w pełni zalet i technologii takiej profesjonalnej deski. Na początek proponuję rozejrzeć się za deską do ok. 1000 zł

Przy nauce musisz wziąć pod uwagę, że nie zawsze uda się ominąć leżące na stoku kamienie itp. Łatwo więc deskę uszkodzić – poczekaj z większymi inwestycjami aż zdobędziesz więcej doświadczenia. I jeszcze jedno – jest przecież możliwość że po kilku jazdach stwierdzisz, że snowboard to jednak sport nie dla Ciebie.

Wtedy łatwiej jest znieść stratę 1000 zł niż większej sumy. Wiadomo że im deska droższa tym więcej ma właściwości. Jednak początkujący na pewno nie będą potrafili z nich skorzystać. Jedna rzecz jest natomiast istotna jeśli chodzi o właściwości deski – powinna posiadać rdzeń drewniany lub mieszany (drewno z pianką).

Deski z rdzeniem piankowym są znacznie tańsze ale przeznaczone są bardziej dla dzieci i młodzieży. Tak więc pamiętaj – rdzeń drewniany albo mieszany!

Jaka długość deski snowboardowej ?

Długość deski jest bezpośrednio związana z Twoim wzrostem oraz ze stylem jazdy który zamierzasz uprawiać. Zapewne po kilku wypadach na stok będziesz w stanie stwierdzić co najbardziej Cię pociąga. Czy jazda po przygotowanych stokach, czy poza stokami na bardziej dziewiczym terenie, czy też triki na railach, boxach i innych tego typu przeszkodach. I na tym właśnie etapie musimy poznać pięć rodzajów dostępnych desek snowboardowych:

DESKA EXTREMALNIE FREESTYLOWA – na początek zdecydowanie nie polecam, nie jest to deska do nauki; jest to sprzęt dla osób, które dobrze się już czują na pipie i w snowparku. Deska ta ma budowę symetryczną, a przez to że jest szersza, umożliwia pewniejsze lądowania po wykonanych trikach. Długość takiej deski – mniej więcej do szyi.

DESKA FREESTYLOWA – ta deska jest zdecydowanie bardziej wszechstronna niż poprzednia i doskonale nada się zarówno do jazdy w puchu jak i do wykonywania trików na pipie. Jeśli chodzi o długość to w tym przypadku deska może sięgać nawet do nosa snowboardzisty.

DESKA FREERIDOWA – spokojnie można korzystać z niej na stokach oraz na dziewiczym terenie, nie nadaje się natomiast do jazdy na pipie. Długość deski – nawet do czoła snowboardzisty.

DESKA FREECARVINGOWA – przeznaczona do jazdy na krawędziach, głównie na przygotowanych stokach. Długość deski – max do czoła snowboardzisty.

DESKA ALPINE – RACE – jest to deska przeznaczona już dla profesjonalnych snowboardzistów, korzystają z niej zawodnicy biorący udział w slalomach itd.

Widać więc, że na dobór deski istotny wpływ ma wzrost. Pomijając jednak podane wyżej wskazówki dotyczące długości deski przy poszczególnych jej rodzajach, należy po prostu pamiętać, że deska nie powinna być ani za długa ani za krótka. Osoby uczące się jeździć nie powinny na samym początku korzystać z bardzo długich desek ponieważ wiadomo że są one trudniejsze w skręcie.

Rodzaje ślizgów

Kupując deskę zwróć również uwagę na rodzaj ślizgu jaki dana deska posiada. Ma on istotny wpływ między innymi na możliwą prędkość jazdy. Występują trzy rodzaje ślizgów:

ŚLIZG TŁOCZONY – najbardziej popularny wśród desek tańszych, jest stosunkowo najwolniejszy ale cieszy się popularnością ponieważ nie wymaga częstej pielęgnacji

ŚLIZG SPIEKANY – zdecydowanie bardziej szybki i bardziej wytrzymały niż ślizg tłoczony, wymaga jednak częstszej pielęgnacji.

ŚLIZG GRAFITOWY – najszybszy i najbardziej wytrzymały, jednak kupując deskę z tego typu ślizgiem należy wziąć pod uwagę fakt że będzie potrzebowała częstego smarowania.

Jeśli zastanowicie się wcześniej nad wszystkimi opisanymi aspektami zapewne łatwiej będzie Wam dobrać odpowiednią deskę. I na koniec jeszcze jedna porada – pracownicy w sklepach ze sprzętem są po to, żeby pomóc Wam dobrać odpowiednią deskę więc nie bójcie się ich pytać. Te osoby znają się na rzeczy i w większości przypadków na pewno chętnie Wam pomogą i doradzą.

Skomentuj

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w Dla poczatkujących

Advertisement ehschool

Ostatnie artykuły

Winter Is My Love

Dla poczatkujących

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Dodała 1 grudnia 2022
Do góry