Podążaj za nami

Jak być PRO na stoku

Artykuły

Jak być PRO na stoku

Czas zimowego szaleństwa w pełni. Jak się dobrze przygotować przed zimowym wyjazdem? Jak wybrać profesjonalny sprzęt i modne gadżety? Znana polska snowboardzistka zdradziła nam, co każdy amator sportów zimowych powinien mieć ze sobą na stoku.

Dobrym pomysłem jest szukanie okazji cenowych w sklepach internetowych. Chcesz znaleźć coś specjalnego, gadżet niedostępny na polskim rynku? Wspaniałych okazji szukaj na eBay.

Biorąc się za kompletowanie stroju oraz sprzętu warto odwiedzić sklepy internetowe. Przeglądając eBay.pl można zrobić zakupy nie wychodząc z domu, co więcej serwis ten daje nam szeroki wybór produktów oferowanych przez międzynarodowych sprzedawców. Szukając okazji można znaleźć prawdziwe perełki, dlatego zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu przed komputerem, żeby znaleźć wymarzoną deskę snowboardową. Dla przykładu, najczęstsze wyszukiwania z ostatnich 4 miesięcy w kategorii snowboard to: Burton, Oaklye i Nitro. W sprzęcie narciarskim natomiast: Atomic, Fischer, Elan i Salomon. Liczba zimowych produktów dostępnych na eBay.pl jest bardzo wysoka, około 41 600 gadżetów snowboardowych, a narciarskich prawie 69 000. Czego szukać? Radzi Paulina Ligocka.

 

Od czego zacząć?

Według Pauliny do uprawiania snowboardu oprócz oczywiście odpowiednio dopasowanego sprzętu niezbędny jest dobry nastrój i pozytywne nastawienie.Musimy także sprecyzować co planujemy, czego chcemy się nauczyć, jak intensywnie będziemy trenować i w jaki teren pojedziemy – mówi Paulina. – Jeśli decydujemy się na wyjazd za granicę, pamiętajmy o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Jeśli naszym celem jest wyjazd freeride’owy,w głęboki śnieg i poza trasę koniecznie zabierzmy ze sobą odpowiednią odzież, małą składaną łopatkę, telefon komórkowy, mapkę terenu, termos z ciepłą herbatą i zdrowy rozsądek – radzi.

Pola_Ligocka_by_Yarrek-8585

 

Jakie są tegoroczne trendy?

– Moda w snowparkach jest absolutnie zróżnicowana. Wszystko zależy od snowboardzisty, jego charakteru i osobowości. Są zawodnicy, którzy wolą luźny ubiór, szersze spodnie i dużą kurtkę, są również tacy, którzy ubierają super wąskie spodnie, a do tego koszulę flanelową, czapkę z daszkiem i okulary. Na pewno od wielu lat obserwuje się to, że snowboardziści lubią ubierać się kolorowo i stylowotwierdzi Paulina. Jeśli chodzi o gadżety, to według niej tegorocznym hitem są kamerki Go Pro, aparaty na film firmy Holga, czy kaski z wbudowanymi słuchawkami.

Pola_Ligocka_by_Yarrek-8207

 

O czym łatwo zapomnieć, a co jest niezbędne?

Paulina podkreśla, że ludzie często zapominają o podstawowej, choćby krótkiej rozgrzewce. Rozgrzanie mięśni i przygotowanie ich do wysiłku jest zdecydowanie niezbędne. Ja sama uczulona jestem na tym punkcie, bo wiem, jakim koszmarem są kontuzje. Ważne są również ochraniacze, a w szczególności kask. Cieszę się, że coraz więcej ludzi zakłada kask czy tak zwane ”żółwiki” świadomi tego, jak niebezpieczne są urazy głowy i kręgosłupa – dodaje.

Pola_Ligocka_McTwist_by_Yarrek_HR-

 

Jak szukać w sklepach internetowych, żeby znaleźć najlepszy sprzęt?

Według Pauliny najpierw musimy zastanowić się nad tym, czego oczekujemy i jaką konkurencję chcemy uprawiać: freestyle, boardercross, czy alpine. – Najbardziej popularne są zdecydowanie deski freestyle’owe i tych na rynku dostępnych jest ogromna masa. Jeśli decydujemy się na zakup sprzętu przez internet, pamiętajmy o tym, aby deskę dopasować do wysokości i wagi swojego ciała – mówi.

Ważna jest również twardość deski. Jeśli skoncentrowani jesteśmy na jibbing (jazda po poręczach, boxach) wybierzmy deskę bardziej miękką. Jeśli natomiast chcemy jeździć w half pipi’e czy na skoczniach polecałabym deski nieco bardziej twarde. Do szybkiej jazdy na stoku wybierzmy deskę twardszą– dodaje. Paulina mówi, że producenci oferują również deski z technologią banana traction i magnutraction, różniące się od klasycznych „camberów” innym wygięciem ślizgu i krawędzi, przy czym zaznacza, że przy tym wyborze ważne jest wcześniejsze sprawdzenie desek na ” własnej skórze”.

Pola_Ligocka_by_Yarrek-8662

 

***

Paulina Ligocka urodziła się 25 maja 1984. Zaczęła jeździć na snowboardzie w wieku 13 lat. Jest brązową medalistką z Arosy 2007 i Sung Woo 2009 w half-pipe (jest pierwszą Polką medalistką na mistrzostwach świata). Jest olimpijką z Turynu 2006 i Vancouver 2010. Organizuje także obozy snowboardowe (www.ligockacamps.com) oraz jest założycielką Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Freestyle Sports Union (www.facebook.com/skf.fsu)

 

Skomentuj

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w Artykuły

Advertisement ehschool

Ostatnie artykuły

Winter Is My Love

Dla poczatkujących

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Dodała 1 grudnia 2022
Do góry