Podążaj za nami

Początki – z instruktorem, czy na własną rękę?

Artykuły

Początki – z instruktorem, czy na własną rękę?

Zobaczcie co na ten temat powiedziała nam Paulina Ligocka!

Pamiętacie swój pierwszy dzień na desce?

Ja tak, bardzo dobrze. To była męka, której nie życzę nikomu. Poobijane kości, naciągnięte mięśnie, przemarznięte stopy w twardych, zbyt dużych butach, mnóstwo wywrotek w grząskim śniegu… to tylko część moich wspomnień. Na szczęście zacisnęłam zęby, nie poddałam się i w ciągu kilku tygodni nauczyłam się porządnie jeździć.

W 1997 roku, kiedy ja zaczynałam nie było tak szerokiego wachlarza sprzętu, snowparków, wypożyczalni czy profesjonalnych instruktorów. Naukę jazdy zaczynało się na własną rękę omijając często spotykane tabliczki „ zakaz jazdy na snowboardzie”. Ale zajawka była ogromna i gdy tylko panowie wyciągowi zgodzili się wpuścić nas na wyciąg jeździliśmy od rana do nocy.

Miałam 13 lat, a snowboard dopiero nieśmiało zaczynał pojawiać się na polskich stokach.

Kiedy powiedziałam rodzicom, że chcę spróbować jeździć na desce prawie spadli z krzeseł. No bo jak to?! Wychowywałam się w rodzinie z narciarskimi tradycjami, na nartach zaczęłam jeździć w wieku 3 lat… „ skąd ten pomysł”- pytali z niedowierzaniem.

Potem tata został moim wieloletnim trenerem. Ale to już inna historia…

 Przyszli snowboardziści często zastanawiają się, czy warto zaczynać z instruktorem, czy może spróbować samemu myśląc „a nóż się uda i zaoszczędzę parę groszy”.

Zdecydowanie polecam jednak naukę jazdy z doświadczonym instruktorem w sprawdzonej szkole snowboardu.

Na podstawie obserwacji w mojej szkole snowboardu w ośrodku Poniwiec w Ustroniu stwierdzam, że już 1-2 godzin szkolenia wystarczy do opanowania podstawowych umiejętności takich jak samodzielne ześlizgiwanie się z góry tak zwanym. „liściem” czy jazda na wyciągu.

Z kolei nauka zakrętów to około 2 kolejnych godzin szkolenia. Wtedy satysfakcja i frajda z jazdy jest ogromna. Oczywiście czas nauki zależy od indywidualnych predyspozycji kursanta. Instruktor zdradzi nam w czym tkwi sekret, na bieżąco będzie korygował nasze błędy, aż w końcu osiągniemy upragniony sukces.

Poza samą nauką jazdy uważam, że warto skorzystać z usług instruktora z kilku innych powodów.

Instruktor pomoże nam dobrać sprzęt względem naszych preferencji i gabarytów. To instruktor sprawdzi, czy jesteśmy goofy czy regular- a więc, czy będziemy jeździć prawą, czy lewą nogą do przodu. Ponad to profesjonalny instruktor przeprowadzi z nami rozgrzewkę przygotowującą nasze ciało do ciężkiej pracy i wysiłku jakim bez wątpienia jest jazda na desce. Instruktor już na początku zdecyduje o intensywności prowadzenia lekcji. Inaczej będzie szkolił małe dziecko, a inaczej osobę dorosłą i wysportowaną. Poza tym instruktor może poprowadzić swojego podopiecznego w kierunku profesjonalnego snowboardingu na przykład zabierając do snowparku i ucząc freestylowych tricków.

W mojej szkole miałam kilka takich sytuacji. Dzieci, które zaczynaliśmy uczyć jazdy na desce przystąpiły również do naszego klubu, w którym szkolimy przyszłych zawodników. Takie treningi na śniegu prowadzimy w ustrońskim ośrodku Poniwiec w snowparku „Raven Park Poniwiec”.

Szkoły snowboardu proponują kilka opcji- dla rodzin, grup zorganizowanych, czy też kilkugodzinne pakiety szkoleń. Wtedy koszt rozkłada się.

Paulina Ligocka radzi początkującym:

Reasumując zdecydowanie zachęcam do nauki pod okiem profesjonalisty. Nauka jazdy będzie zdecydowanie przyjemniejsza, efektywniejsza i oczywiście będzie krócej trwać.

Pamiętajmy, że aby w pełni cieszyć się pierwszymi skrętami powinniśmy myśleć o własnym zdrowiu i bezpieczeństwie. Dzieci i młodzież w Polsce do lat 16 obowiązkowo muszą jeździć w kasku, ja polecam jazdę w kasku każdemu. Wiele razy widziałam wypadki, z pozoru błahe, które kończyły się jednak poważnymi urazami głowy. A wszystko dlatego, że snowboardzista, czy narciarz jeździł bez kasku.

Ponadto początkującym snowboardzistom polecam pozostałe ochraniacze takie jak np.: nakolanniki, czy żółwik na kręgosłup.

Mocno trzymam kciuki za każdego początkującego snowboardzistę! Mam nadzieję, że Wasz pierwszy raz będzie udany i pozostanie miłym wspomnieniem na długie lata.

Zapraszam do wspólnej nauki w Szkole Snowboardu Pauliny Ligockiej- Ustroń Poniwiec.

Paulina Ligocka Andrzejewska

Szkoła Snowboardu Pauliny Ligockiej

2

3

4

5

6

baner nowy

Skomentuj

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w Artykuły

Advertisement ehschool

Ostatnie artykuły

Winter Is My Love

Dla poczatkujących

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Dodała 1 grudnia 2022
Do góry