Podążaj za nami

To w Polsce zdarzają się lawiny?

Newsy

To w Polsce zdarzają się lawiny?

Tatry, Karkonosze, Bieszczady a nawet niektóre beskidzkie szczyty to miejsca, w których zimą występuje realne zagrożenie lawinowe.

O tym skąd czerpać wiedzę na ten temat i jak zachować się w razie wypadku przypominają Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i ratownicy TOPR.

 

Jeżeli w górach jest śnieg, to trzeba przyjąć, że gdzieś pojawić się może lawina. Silny wiatr, ukształtowanie terenu i wiele innych czynników sprawia, że kiedy w jednym miejscu warstwa białego puchu jest bardzo cienka w innym może się go zgromadzić wystarczająca ilość by stanowić zagrożenie dla turystów pieszych, narciarzy i snowboardzistów.

Lawiny zdarzają się zarówno w otwartym terenie wysokogórskim, jak i w bezpiecznych z pozoru niższych partiach porośniętych drzewami.

Już po raz 5. Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR organizują akcję Never Stop Exploring Safely, w ramach której w tatrzańskich schroniskach odbywają się szkolenia lawinowe dla narciarzy, snowboardzistów i miłośników wszelkiego rodzaju zimowej aktywności górskiej, którzy chcą zdobyć podstawową wiedzę z zakresu planowania wypraw, oceny zagrożenia, obsługi sprzętu ratowniczego (detektor, sonda i łopatka) oraz zasad postępowania w razie wypadku lawinowego.

Przez ostatnie cztery lata wzięło w nich udział już ponad pół tysiąca osób!

Jak przyznaje organizujący kursy Andrzej Lesiewski z roku na rok cieszą się one coraz większą popularnością – „Akcję zaczęliśmy od jednego 20 – osobowego kursu skierowanego do miłośników freeride’u. Już wtedy okazało się, że chętnych jest dużo więcej, ale z różnych względów nie znaleźli wcześniej szkolenia, które by im odpowiadało.

W kolejnych latach zwiększaliśmy liczbę kursów, dodając także poziom zaawansowany, a chętnych do wzięcia udziału nigdy nie brakowało.”

W sezonie 2012/2013, dzięki współpracy z partnerami akcji, odbędzie się aż 9. kursów na poziomie podstawowym, 2. kursy na poziomie zaawansowanym oraz kurs freeturowy przeznaczony dla osób, które chcą zdobyć lub poszerzyć swoje umiejętności związane z uprawianiem narciarskiej turystyki wysokogórskiej.

Podobnie jak w poprzednich latach akcji towarzyszyć będzie szeroko zakrojona kampania informacyjna, której celem jest promocja wiedzy na temat zagrożeń związanych z uprawianiem zimowej turystyki górskiej czy freeride’u. To już kolejny rok, w którym kursy lawinowe wspiera PZU. Dzięki temu, w czasie licznych konkursów organizowanych w mediach, będzie można wygrać kilkanaście miejsc na szkoleniach.

Partnerami akcji zostali także czołowi producenci z branży outdoorowej, którzy ufundowali nagrody rzeczowe (m.in. najnowocześniejszy sprzęt lawinowy) oraz Tatrzański Park Narodowy, na którego terenie odbywa się większość kursów.

„Jesteśmy przekonani, że do popularyzacji szkoleń przyczyniają się także sami uczestnicy, którzy z pewnością zachęcą do udziału znajomych, z którymi się wspinają, jeżdżą na nartach czy snowboardzie.” – dodaje Lesiewski.

Kursy lawinowe nie są ekskluzywnymi wydarzeniami zarezerwowanymi dla ratowników i przewodników górskich. Ich ceny są przystępne, a program dostosowany do wymogów i oczekiwań miłośników aktywności zimowych. Warto poświęcić 3 dni w sezonie na kurs, w czasie którego zdobywa się wiedzę i umiejętności które kiedyś mogą uratować życie nam, albo naszym znajomym.

Więcej informacji, terminy kursów oraz zapisy na www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny

Partnerzy akcji: The North Face, Nikon Sport Optics, Ortovox, Uvex, Odlo, Black Diamond, Armada Skis, TwoTip.com, e-moko.pl

 

2lawina

Skomentuj

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w Newsy

Advertisement ehschool

Ostatnie artykuły

Winter Is My Love

Dla poczatkujących

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Dodała 1 grudnia 2022
Do góry