Podążaj za nami

W Tatrach „lawinowa trójka”. Dowiedz się co to znaczy!

Newsy

W Tatrach „lawinowa trójka”. Dowiedz się co to znaczy!

Po słabszym początku sezonu w Tatrach wreszcie nastała prawdziwa zima. Równocześnie wzrosło zagrożenie lawinowe, a ratownicy odradzają wyprawy w wyższe partie gór.

Od początku nowego roku w górach stopniowo przybywa białego puchu. Niejednokrotnie opadom towarzyszył silny wiatr, który sprzyjał gromadzeniu się śniegu we wszelkiego rodzaju zagłębieniach terenu i na stokach zawietrznych. Niestety warunki nie sprzyjały wiązaniu się poszczególnych warstw, przez co pokrywa jest niestabilna i już przy małym obciążeniu dodatkowym może dojść do wyzwolenia lawiny. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin! Jak ostrzegają ratownicy poruszanie się w górach wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz zdolności do oceny sytuacji lawinowej.

Podstawową wiedzę w tym temacie zdobywali uczestnicy kolejnego w tym sezonie kursu lawinowego organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR.

Miłośnicy turystyki zimowej, narciarstwa i snowboardu wzięli udział w zajęciach teoretycznych w Schronisku Murowaniec oraz ćwiczeniach z zakresu obsługi detektorów lawinowych i ratownictwa.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się także prelekcje przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy, który został w tym roku oficjalnym partnerem kursów.

5. sezon akcji odbywającej się pod hasłem „Never Stop Exploring Safely” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zarezerwowane jest już blisko 90% miejsc na 12. szkoleniach organizowanych od grudnia do kwietnia w tatrzańskich schroniskach. Chętni mają jeszcze szansę wygrać udział w kursie lub sprzęt lawinowy i inne nagrody ufundowane przez firmy wspierające kursy: The North Face, Ortovox, Nikon Sport Optics, Black Diamond, Armada, Odlo i Uvex. Konkursy organizowane są przez patronujące akcji: National Geogrpahic Traveler i sport.pl.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronach:

www.kursylawinowe.pl

www.facebook.com/lawiny

Więcej informacji na: www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny

 

2lawina

Skomentuj

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w Newsy

Advertisement ehschool

Ostatnie artykuły

Winter Is My Love

Dla poczatkujących

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Dodała 1 grudnia 2022
Do góry