Podążaj za nami

Zbadano atrakcyjność ośrodków narciarskich!

Newsy

Zbadano atrakcyjność ośrodków narciarskich!

Niezależna agencja badawcza PMR Research pod koniec grudnia 2011 przeprowadziła metodą Desk Research badania rynku na temat atrakcyjności ośrodków narciarskich w Polsce i na Słowacji. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, dzięki któremu zainteresowani mają możliwość rzetelnego porównania miejsc po obu stronach granicy, w których można pojeździć na nartach, czy też snowboardzie.

W badaniu wzięto pod uwagę 10 najbardziej liczących się ośrodków w tych krajach. Celem było sprawdzenie, który z nich jest najbardziej atrakcyjnym miejscem do szusowania. Wśród kryteriów oceniono m.in. długość tras, przepustowość wyciągów, ceny, dojazd, miejsca parkingowe i ich odległość od stoków, a także dostępność hoteli, czy chociażby kwestie ubezpieczenia wliczonego w koszt skipassu.

Biorąc pod uwagę wszystkie te kryteria, najatrakcyjniejszym miejscem dla narciarzy i snowboardzistów jest Jasna Chopok na Słowacji. Wyciągi mogą tam przewieźć ponad 25 tysięcy osób na godzinę, dla których przygotowanych jest ponad 36 kilometrów tras o różnym stopniu trudności.

Zainteresowani nie muszą, więc tracić czasu na stanie w kolejkach. Kolejne dwa miejsca na podium zajęły ośrodki po polskiej stronie granicy – Korbielów-Pilsko oraz Białka Tatrzańska (Kotelnica, Bania, Kaniówka). Znajdą one uznanie zwłaszcza u osób, które szukają wrażeń na snowparkach, czy też liczą się z wydatkami na indywidualną jazdę z instruktorem. Tuż za prowadzącą trójką znalazł się natomiast ośrodek Rusin-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej.

Doceniono poza tym także ośrodki w Tatrach Wysokich – Tatrzańską Łomnicę i Strbskie Pleso na Słowacji. Tamtejsze wyciągi, licząc ze Starym Smokovcem, mają łączną przepustowość ponad 21 tysięcy osób na godzinę, a trasy liczą sobie ponad 21,5 kilometra.

Ten pierwszy chwalony jest przede wszystkim przez użytkowników, którzy poszukują odpowiedniego miejsca na rodzinny wypad. Wysoko oceniono koszty karnetów ze zniżkami dla dzieci poniżej 6 i 12 lat, wydzielone wyciągi i stoki dla najmłodszych, a także godzinny koszt jazdy z instruktorem.

Na drugim biegunie zestawienia znalazł się ośrodek w Wiśle Soszów, który został nisko oceniony m.in. w kontekście zniżek dla dzieci, czy też osobnych tras i snowparków dla snowboardzistów oraz darmowego skibusa. Do słowackiego lidera traci ponad 7,6 punktu rankingowego.

Coraz częściej przy wyborze miejsca do jazdy istotny jest aspekt ekonomiczny. Obecny kurs walut i ceny paliw sprawiają, że podróż do Austrii, Włoch, Francji, czy Szwajcarii jest zdecydowanie droższa niż podróż na stoki za naszą południową granicą, gdzie warunki są porównywalne, czy też do polskich ośrodków.

ranking_wyniki

Skomentuj

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w Newsy

Advertisement ehschool

Ostatnie artykuły

Winter Is My Love

Dla poczatkujących

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Dodała 1 grudnia 2022
Do góry