Podążaj za nami

Zorza polarna widziana nad całą Norwegią :)

Newsy

Zorza polarna widziana nad całą Norwegią :)

Przed ostatnim weekendem astrologowie zapowiadali wybuchy i rozbłyski w przestrzeni kosmicznej spowodowane wyjątkową aktywnością cząsteczek wyrzucanych przez Słońce. Faktycznie „burze słoneczne” w dniach od 21-24 stycznia br. były najsilniejsze od 11 lat.

Gdy cząsteczki uwolnione ze Słońca zderzają się z górną warstwą atmosfery ziemskiej tworzą okrąg w postaci zorzy polarnych. Widowisko kształtuje się około 100 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Zwykle widoczne jest w miejscach położonych najbliżej bieguna północnego, tym razem z powodu wyjątkowo silnych wyładowań obserwowali je mieszkańcy całej Norwegii, nawet tych rejonów, które leżą samym na południu kraju jak Stavanger, czy Oslo.

Oglądanie zorzy mogły zakłócać tylko chmury lub padający śnieg, tam gdzie niebo było czyste ludzi czekał niezwykły podniebny spektakl. Każdy rozbłysk zorzy jest wyjątkowy i niepowtarzalny, a efekty świetlne widoczne z różnych rejonów kraju mogą się od siebie różnić, o czym można się przekonać oglądając zdjęcia internautów na portalu www.vg.no

Wybuchy masy słonecznej i związane z tym powstawanie zórz polarnych jest zapowiadane przez astrologów także w najbliższych latach. Zimą 2013 roku możemy się spodziewać najbardziej spektakularnych zórz od 50. lat, także wszystkim tym, którzy chcieliby na własne oczy zobaczyć to zjawisko polecamy zaplanowanie wycieczki do Norwegii.

Najbardziej pewne miejsce zaobserwowania Nordlys (zorza po norwesku) to okolice Tromsø, Lofotów i cała Norwegia Północna aż do Przylądka Północnego i ten kierunek radzimy obrać. Więcej o tym, gdzie i kiedy najlepiej podziwiać zorzę przeczytać można na stronie www.visitnorway.pl

Zorza_nad_Norwegia

 

Zorza_nad_Norwegia_2

Fot. Konrad Konieczny / VisitNorway.pl

Czytaj dalej
To może cię zainteresować...
Skomentuj

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w Newsy

Advertisement ehschool

Ostatnie artykuły

Winter Is My Love

Dla poczatkujących

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Dodała 1 grudnia 2022
Do góry