Podążaj za nami

Jak zachować się w lawinie?

Newsy

Jak zachować się w lawinie?

Jeszcze do niedawna rozwiązania techniczne oraz zasady postępowania związane z tematem bezpieczeństwa lawinowego dotyczyły jedynie oceny zagrożenia i sytuacji, w której konieczne jest już przeprowadzenie akcji ratunkowej.

Wraz z rosnącą popularnością jazdy poza trasami na nartach i snowboardzie jedną z kluczowych kwestii stało się znalezienie rozwiązania, które pozwala uniknąć zasypania przez zwały śniegu. Od kilku lat coraz więcej freeriderów korzysta z systemu ABS składającego się z dwóch poduszek schowanych w plecaku, które po pociągnięciu zawleczki błyskawicznie wypełniają się sprężonym gazem.

W ten sposób objętość osoby porwanej przez lawinę zwiększa się bez zmiany jej wagi. Zgodnie z prawami fizyki taka „większa drobina” jest wypychana na powierzchnię poruszającego się śniegu. Użycie systemu ABS jest tak naprawdę jedyną czynnością jaką może wykonać osoba porwana przez lawinę, a skuteczność jego działania została potwierdzona w 97% z 262 przebadanych przypadków.

W tym roku The North Face, producent od dawna związany ze środowiskiem freerideowym, przy współpracy z legendą snowboardu Xavierem de Le Rue, stworzył nowy plecak Patrol 24 wyposażony w system ABS. Połączenie nowatorskiej technologii i sprawdzonych rozwiązań konstrukcyjnych pozwoliło na zaprezentowanie najbardziej zaawansowanego plecaka freerideowego na rynku.

The North Face Patrol 24 ABS

  • Rozmiary: s/m, m/l
  • Waga: 2980 g
  • Materiał: 315D Cordura® Bombastic™, nylon balistyczny
  • Prosty, stabilny, przetestowany przez sportowców system nośny nart i deski snowboardowej
  • Duża kieszeń na sprzęt lawinowy z listą kontrolną
  • Wewnętrzne kieszenie ułatwiające ułożenie sprzętu
  • Podwójne kieszenie na pasie biodrowym
  • Wzmocnione strefy o wysokiej odporności na ścieranie na zewnątrz plecaka

The North Face®, należący do VF Corporation, Inc., powstał w 1968 roku w San Leandro w Kalifornii. Firma oferuje najbardziej zaawansowane technicznie produkty wspinaczom, sportowcom wytrzymałościowym, miłośnikom gór i sportów zimowych oraz odkrywcom. Produkty firmy sprzedawane są w sklepach dedykowanych podróżnikom, wspinaczom, narciarzom i snowboardzistom, sieciach sklepów sportowych oraz z odzieżą outdoorową. Więcej informacji o The North Face® znajdą Państwo na: www.thenorthface.com.

TheNorthFace_Patrol_24_ABS

 

TheNorthFace_Patrol_24_ABS_2

Skomentuj

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w Newsy

Advertisement ehschool

Ostatnie artykuły

Winter Is My Love

Dla poczatkujących

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Dodała 1 grudnia 2022
Do góry