Podążaj za nami

Snowboard vs. Narciarstwo

Artykuły

Snowboard vs. Narciarstwo

„Teraz sie utarło, że narty to sport dla elit i snobów a snowboard to subkultura dla małolatów.(…)” (Cytat z forum)

Jestem przekonana, że niemal każda z was drogie dziewuchy spotkała się na stoku z pewnym nierozwiązywalnym i niemal odwiecznym dla snowboardu konfliktem. SNOWBOARD VS NARCIARSTWO. Temat jest obecny nie tylko na samym stoku ale i w internecie. Tematy na forach przeradzają się w prawdziwe bitwy na słowa i rozgrzewają się do czerwoności klawiatury forumowiczów. Czy do bitew i starć dochodzi również na stokach?

 

Kiedyś usłyszałam od kogoś znajomego, że widział cytuję: „jak narciarz ze snowboardzistą tak się zdrowo naparzali, że jucha leciała strumieniami.”. Pomijając zasób słownictwa znajomego zadajmy sobie pytanie, jak jest naprawdę? Czy nasze rodzime, jak i zagraniczne stoki spływają krwią obu stron konfliktu? Chyba można to uznać za daleko posuniętą przesadę. Mimo to spotyka się brak wzajemnej sympatii obu stron (muszę nadmienić, że generalizuję bo zdarzają się bezstronni wielbiciele zimowej aury, do której wszyscy tęsknimy ok. 3/4 roku).

 

Nawiązując do przytoczonego cytatu (i ponownie generalizując) chyba tak w rzeczywistości jest, że narty są generalnie domeną ludzi odrobinę starszych niż przeciętny wiek snowboardzistów. Osobiście spotkałam się z sytuacją, w której mnie delikatnie „przytkało”. Mianowicie, (wizualizujcie sobie drogie panie) idę płaskim szczytem wzgórza zdążając z jednego stoku na drugi, targam deche, ze mną dwóch kumpli. Nagle mija nas narciarz, taki nieco starszawy pan, kombinezonik w modnych kolorkach, gogle, czapeczka, pasujące, pod kolor rękawice, ale wszystko ze smakiem (a tak serio to jakby się postarał mógłby być moim dziadkiem), odpychając się swymi nieodzownymi kijeczkami woła do nas, pytając czy „fajne się jeździ na parapetach?”. Stanęliśmy nieco skonsternowani i zdezorientowani. Miny mieliśmy pod tytułem „jaka cholera… o co biega…?” Potem pluliśmy sobie w brody, że nie powiedzieliśmy -Lepiej niż na sztachetach”.

 

Ale czy słusznie? Czy sami nie napędzamy tego błędnego koła? Zdaje się nam być oczywiste, że „zaczęli” narciarze. W końcu snowboard jest młodszy. Mimo to nie da się zaprzeczyć, że nie pozostajemy dłużni wobec przeciwnej strony. Zarzuty padają niemal nieustannie z obu stron. Zaczynając na tym kto bardziej niszczy stok, przez to co jest łatwiejsze, droższe, fajniejsze, po to kto i jak bardziej się „lansuje”.

 

A’ propos „lansu”… Narciarze zarzucają nam (snowboardzistom rzecz jasna) luzacki lans. Na forach można znaleźć takie i podobne opinie:„Jeśli chcesz robić tricki, sweet focie na NK, lansować się i wyrywać dupeczki na elo deskę, a do tego jeździć wolniej, częściej się wywalać, obić sobie dupę, nadwyrężyć nadgarstki i przemoczyć całe ubranie – bierz deskę.”. Nie sądzę, żeby któraś z nas chciała wyrywać dupeczki (z góry mówię, że żywię głęboką tolerancję dla innych orientacji :P) i miała na celu obijanie swojej cudownej (bo jakżeby innej) pupy. Było, nie było my też nie zostawiamy na narciarzach suchej nitki. Nierzadko zdarza się słyszeć „Narciarze? Francja-elegancja, nosy wyżej głowy…” itp. itd. Bez bicia przyznam się, że mi zdarza się taka śnieżno-stokowa dyskryminacja.

 

Z czystym sumieniem pisać tego nie mogę, ale chyba obie strony powinny patrzeć, na przedstawioną rzecz, z większym dystansem. Mimo to ja zadrę teraz nosa i wystąpię do was z apelem. Drodzy narciarze niczym nasz drogi mistrz-poeta (i grafoman) Asnyk u kresu swego życia doceńcie nowe pokolenie a przynajmniej je akceptujcie, a w ciszy dusz swych zaciśnijcie zęby i tolerujcie nasze wygibasy. Moi drodzy snowboardowi pobratymcy; szanujmy nasze starsze pokolenie i z pokorą podchodźmy do ich złości i zarzutów (grozą i zadufaną elokwencją powiało) .

A tak naprawdę to z wielką chęcią powiedziałabym „Damn those skiers, SNB rule!”

…ale to tylko taki niewinny żart :P.

Zu

Czytaj dalej
To może cię zainteresować...
Skomentuj

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w Artykuły

Advertisement ehschool

Ostatnie artykuły

Winter Is My Love

Dla poczatkujących

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Dodała 1 grudnia 2022
Do góry