Podążaj za nami

Jak dobrać buty snowboardowe?

Artykuły

Jak dobrać buty snowboardowe?

Kiedy mamy już deskę i wiązania musimy pomyśleć o zakupie odpowiedniego obuwia snowboardowego. Tutaj sprawa jest już nieco łatwiejsza niż przy doborze deski czy wiązań, bo przede wszystkim, każdy zna swój rozmiar i wie jakie buty będą dla niego najlepsze. No i po drugie – buty jak to buty, muszą być wygodne. Jednak mimo wszystko również w tym przypadku należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.

 

Rozmiar butów snowboardowych

Tak jak już wspomniałam najistotniejszą sprawą jest rozmiar, a dokładniej odpowiednie jego dopasowanie. Najważniejsze, żeby buty nie były za duże – dlatego też kiedy wybierasz się do sklepu aby je zakupić nie ubieraj najgrubszych skarpetek jakie masz albo co gorsza kilku par na raz.

Damskie buty snowboardowe same w sobie są ciepłe, więc tego typu zabiegi nie będą konieczne.

Wystarczy zwykła skarpetka, dzięki której będzie można najlepiej dopasować buta do Twojej stopy. But po zawiązaniu powinien trzymać Twoją stopę tak, aby nie mogła się przemieszczać; pięta dociśnięta jak najbardziej do tyłu buta. Nie może być również takiej sytuacji, że w momencie kiedy masz buta na nodze spokojnie możesz oderwać piętę od podeszwy. To znak, że buty są za duże.

Po drugie – wszystkie buty rozbijają się w miarę ich noszenia. Po paru wypadach poczujesz, że but się rozbił. Nie warto więc kupować za dużego rozmiaru, bo tak czy inaczej rozmiar ulegnie lekkiemu zwiększeniu i wtedy już nie będziemy w stanie nic na to poradzić.

Nasza noga będzie się przemieszczać czasie jazdy co może np. doprowadzić do uszkodzenia nogi w kostce. W przypadku tego typu obuwia spokojnie możecie zaryzykować zakup takiego rozmiaru, który pasuje Wam na „styk”.

Kiedy jesteś w sklepie, bardzo łatwo to sprawdzić – włóż buty i zasznuruj je tak, aby stopa była całkowicie stabilna i unieruchomiona. Następnie lekko ugnij nogi w kolanach i przechyl się do przodu. Jeśli poczujesz ucisk w palcach u stóp, tzn. będą dotykały przodu buta to jest to sygnał, że potrzebujesz nieco większego rozmiaru. Natomiast jeśli tylko wyczujesz palcami przód buta, jeśli będą go lekko dotykać to spokojnie możesz decydować się na ten właśnie rozmiar.

Buty snowboardowe zawsze rozbijają się w okolicach pięty, więc jeśli widzicie w tym miejscu jakieś dodatkowe szwy czy wzmocnienia to możecie się spodziewać że taki but będzie mniej podatny na rozbijanie.

Dodatkowym udogodnieniem, które już można spotkać praktycznie we wszystkich butach są podwójne sznurowania, które jeszcze stabilniej trzymają stopę w bucie czy też paski ściągające które również służą temu samemu celowi.

W tym miejscu jedna porada dla osób, które mają już buty snowboardowe i którym z czasem się one rozbiły. Zakładanie kilku par skarpetek jedna na drugą nie jest najlepszym sposobem na rozwiązanie tego typu problemu.

Wystarczy włożyć do buta kilka wkładek, tak aby stopa już się nie przemieszczała. Dodatkowym udogodnieniem będzie tutaj sklejenie tych wkładek ze sobą, nie będą się wtedy zwijać i przemieszczać.

I ostatni aspekt związany z zakupem butów snowboardowych – ich twardość. Jeśli jesteś osobą początkującą, to dla Ciebie najlepsze będą buty bardziej miękkie i elastyczne. Takie buty będą umożliwiały łatwiejsze wstawanie po upadkach i w których łatwiej będzie skręcać.

Osoby bardziej zaawansowane, które naukę mają już daleko za sobą spokojnie mogą korzystać z butów twardszych. Warto wspomnieć tutaj o jednej rzeczy – lepiej zawsze kupić buty nieco twardsze, ponieważ tak samo jak w przypadku rozmiaru, tak i tutaj – buty twarde z czasem nieco miękną.

Skomentuj

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w Artykuły

Advertisement ehschool

Ostatnie artykuły

Winter Is My Love

Dla poczatkujących

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Dodała 1 grudnia 2022
Do góry