Podążaj za nami

Marie-France Roy

Rajderki

Marie-France Roy

Podstawowe informacje:

Skąd pochodzi: Kanada

Data urodzenia: 17 kwietnia 1984r.

Styl jazdy: regular

Miejsce zamieszkania:  Whistler (Kanada)

 

Co warto o niej wiedzieć…

Marie zawdzięcza swoje zamiłowanie do snowboardu swoim starszym braciom.  Kiedy zaczynała, sport ten nie był jeszcze zbyt powszechny w Kanadzie. Początkowo jednak, podczas wypraw w góry, Marie razem ze swoim ojcem jeździła na nartach, a jej bracia na deskach. I wtedy właśnie Marie zauważyła, że to co robią jej bracia jest bardziej zabawne i daje im więcej radości. Dla Marie oznaczało to koniec jazdy na nartach. Bardzo szybko Marie sprawiła sobie swój własny sprzęt snowboardowy.

Mimo, że Marie przez długi okres czasu naśladowała swoich braci podczas jazdy to bardzo szybko zaczęła kształtować swój własny styl. MFR (bo tak mówią o niej przyjaciele) uwielbia tworzyć coś swojego i teraz już na pewno nie można powiedzieć o niej, że kogokolwiek naśladuje. Marie twierdzi, że najważniejszą dla niej rzeczą jest to, aby zawsze być sobą i  robić to czego się chce, a nie to, czego wymaga i oczekuje scena snowboardowa. Wie, że ma jeszcze przed sobą długą drogę, ale mówi, że nawet będąc pro riderką nie można zapominać o tym, jak wiele trzeba było zrobić aby do tego dojść.

Przyjaciele Marie twierdzą, że z takim samym zapałem i radością może ona opowiadać o  muzyce punk rockowej czy nowoczesnych metodach recyclingu, jak i o tym jak poprawnie wykonać frontside 720 i wylądować bez upadku.

Czy młodzi i zdeterminowani narciarze i snowboardziści rzeczywiście decydują się jeździć na zawody, jeśli nie mają zapewnionego miejsca, w którym będą mogli się zatrzymać, wystarczającej ilości pieniędzy na jedzenie i śpią w swoich samochodach?? Spytaj MFR i dowiesz się jak to wygląda. Riderka opowiada, że niejednokrotnie było tak, że jechała w jakieś miejsce ok 10 godzin, tylko po to, żeby wziąć udział w zawodach w jakiejś małej miejscowości. Dlaczego? Przecież traciła pieniądze na paliwo, jedzenie, zatrzymanie się w lokalnym motelu. Ale Marie po prostu czuła, że musi tam być. Wiedziała, że takimi małymi kroczkami dotrze w końcu do tytułu pro riderki.

Marie mówi, że podczas wielu zawodów czuła, jakby była bardziej zmotywowana do tego żeby zwyciężyć, niż inne dziewczyny.  Zawsze zakłada sobie jakiś cel i chce udowodnić sobie i innym że rzeczywiście jest w stanie go zrealizować.

W 2005 roku Marie odniosła znaczący sukces.  Została nominowana przez Transworld do tytułu „Rookie of the year”.

Początkowo Marie mieszkała w Quebeck, z czasem jednak poczuła, że aby podnieść swoje umiejętności na wyższy poziom, powinna przenieść się do Whistler. Czuła, że jeśli tam pojedzie, zacznie pracować jeszcze ciężej i jej marzenia spełnią się. I rzeczywiście w Whistler Marie odkryła w sobie wiele nowych możliwości i stawała się coraz lepsza.

O tej kanadyjskiej riderce najgłośniej było podczas sezonu 2005, kiedy to aż 5 razy udało jej się dostać na podium (w tym trzy razy zajęła najwyższą pozycję). W 2006 roku po raz pierwszy wzięła udział w Winter X Games. Marie zawsze za wszelką cenę chce dotrzeć do celu. Podczas zawodów najważniejszą dla niej rzeczą jest to, aby wykręcić jak najlepsze tricki i jak najbardziej zaskoczyć publiczność i sędziów. I nie zważa za bardzo na to, czy jest to bezpieczne czy nie. Jest jedną z niewielu zawodniczek konkurencji slopestyle, której udało się poprawnie zrobić 900 i wylądować bez upadku.

Marie jest jedną z głównych postaci w filmie teamu ROME pt. „Any Means”. Można ją również zobaczyć w takich produkcjach jak „Float” i „La La Land”.

Marie zawsze powtarza, że ma swoje małe aniołki, które zawsze nad nią czuwają i dzięki którym nie przytrafiają jej się poważniejsze kontuzje:)

Sukcesy:

2007

 • Abominable Snow Jam – 7 pozycja (slopestyle)
 • Vans Cup, Lake Tahoe – 3 pozycja (slopestyle)
 • Honda Session, Vail – 4 pozycja (rail)
 • Vans Cup Rail Jam – 1 pozycja (best trick)
 • Winter X Games – 5 pozycja (slopestyle)

2006

 • Abominable Snow Jam – 4 pozycja (slopestyle)
 • Honda Session, Vail – 3 pozycja (rail)
 • Winter X Games – 8 pozycja (slopestyle)

2005

 • Abominable Snow Jam – 1 pozycja (best trick)
 • Abominable Snow Jam – 1 pozycja (slopestyle)
 • Nikita Chickita Snowdown – 3 pozycja (rail)
 • Nikita Chickita Snowdown – 1 pozycja (slopestyle)
 • US Open, Stratton – 4 pozycja (rail)
 • US Open, Stratton – 5 pozycja (slopestyle)

2004

 • US Open Rail Jam – 1 pozycja (best trick)
 • US Open – 7 pozycja (slopestyle)

Foto:

Marie France Roy

Marie France Roy

Marie France Roy

Marie France Roy

Marie France Roy

Skomentuj

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w Rajderki

 • Artykuły

  Thea Stenshagen

  Dodała

  Podstawowe informacje: Skąd pochodzi: Norwegia Data urodzenia: 18 kwietnia 1984r. Styl jazdy: Miejsce zamieszkania: Oslo (Norwegia)...

 • Artykuły

  Vicci Miller

  Dodała

  Podstawowe informacje: Skąd pochodzi: Wielka Brytania Data urodzenia: 7 maja 1980r. Styl jazdy: goofy Miejsce zamieszkania:...

 • Artykuły

  Anne Flore Marxer

  Dodała

  Podstawowe informacje: Skąd pochodzi: Szwajcaria Data urodzenia: 24 stycznia 1984r. Styl jazdy: goofy Miejsce zamieszkania: Preverenges...

 • Artykuły

  Tara Dakides

  Dodała

  Podstawowe informacje: Skąd pochodzi: USA Data urodzenia: 20 sierpnia 1975r. Styl jazdy: goofy Miejsce zamieszkania: Mammoth...

Advertisement ehschool

Ostatnie artykuły

Winter Is My Love

Dla poczatkujących

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Dodała 1 grudnia 2022
Do góry